Yhdistyspalveluiden ajankohtaiset uutiset ovat Suomen Ladun tuottamia. Uutisista vastaavat Marianne Holmberg ja Lotta Vuorela. Yhteydenotot ja palautteet:
yhdistyspalvelut@suomenlatu.fi
Kuva: Mauri Pitkänen
ti 13. joulukuuta 2022 15.30.00
Suomen Ladussa jäsenyhdistyksillä on mahdollisuus tehdä aloitteita järjestön kokouksille. Kevätkokoukseen suunnatut aloitteet tulee jättää tammikuun puoleen väliin mennessä.
Suomen Ladussa, kuten kaikissa järjestöissä yleensäkin, ylin päätösvalta kuuluu jäsenistölle. Suomen Ladussa tuota valtaa voi käyttää järjestön kokouksissa, jotka järjestetään kahdesti vuodessa. Seuraava järjestön kokous on kevätkokous 23.4.2023 Tampereella, Varalan opistolla.
Kevätkokoukseen suunnattujen aloitteiden viimeinen jättöpäivä on 15.1.2023. Aloitteet toimitetaan Suomen Ladun toimistolle, hallituksen sihteerille (kirsi.uusitalo@suomenlatu.fi). Hallitus käsittelee aloitteet ensimmäisessä kokouksessaan tammikuussa.
Lisätietoja vuosikokousaloitteista voit kysyä Kirsiltä!